30 Mart 2016 Çarşamba

Batman v Superman: Dawn of Justice (SPOILER)

    Yazım bolca spoiler içerebilir. Bu yüzden eğer filmi izlemediyseniz buradan itibaren okumayı bırakmanız tavsiye edilir.

    Çok uzun zamandır beklediğimiz gün geldi nihayetinde. Ben bu güne kadar bu kadar görsel sunarak tanıtım yapan bir film görmemiştim açıkçası. Her yayınlanan fragmandan, spot videodan sonra heyecanımız katlanmaya başlandı. Haliyle bu durum gereksiz bir beklentiye soktu herkesi. Fragmanları o kadar çok izledim ki, sağolsunlar filmin tüm gidişatını fragmanlarla gösterdiler, filme karşı beklentim düşmüştü zaten izlemeden. Çünkü bizim beklentiye soktukları şeyi ne yazık ki filmde bulamayacağımı farketmiştim. Baştan sona bir Batman V Superman çatışması beklentisi yarattılar ama bu zaten mantıken mümkün değildi.

    Öncelikle ilk günden beri günahını aldığım/aldığımız Ben Affleck inanılmaz güzel bir Batman olmuş. Kendisini çok beğendim. Henry Cavill zaten daha önceden bildiğimiz biriydi fakat niyeyse bu filmde replikleri baya kırpılmıştı. Jesse Eisenberg ise Lex Luthor karakterinde beğendim fakat LEx çizginin dışında bir karakter olarak çizilmiş. Çok söyledi bu ben de katılıyorum, Nolan'ın Joker'i gibi olmuştu. Wonder Woman ve Gal Gadot ise gayet iyiydi ama Wonder Woman hakkında çizgi roman okumayanların hiç bir şey bilmiyor oluşu dezavantajdı. Wonder Woman kimdir, olayı ne, amacı ne her şey havada yani.

    Yıllar önce Frank Rijkaard Türk futbolu için "Her şeyden biraz var ama hiçbir şeyden tam yok" benzeri bir şey demişti. Filmi izlerken bu laf geldi aklıma. Film çok şey anlatmak istemiş, anlatmaya çabalamış ama çoğu şeyi anlatamamış. Aşırı kopukluklar vardı filmde. Her konuya değineyim gibi bir sorumluluk içinde hissetmiş film kendini. Bunun dışında Batman'in kendi çizgisi dışından çıkması, adam öldürecek pozisyona gelmesi, Alfred'in Bruce Wayne'den daha karizmatik tasfir edilmesi de göze batan detaylardı. Amy Adams'ı çok severim ona laf etmek istemem ama her olayın ortasında Lois Lane'in bitmesine ben de bittim. Superman'den daha fazla aksiyona dahil oldu ablamız. Doomsday olayı zaten başlı başına faciaydı. Az Önce dediğim gibi her şeyden biraz daha koyalım mantığıyla filme dahil edilmiş gibiydi. Superman'in ölme ihtimali olmadığını herkes çok iyi bilirken, iki film daha var çünkü, dakikalarca herkese cenaze görüntüsü izletip herkesi ayar etmelerine girmek istemezdim ama yazdım işte.

   Filmin bazı şeyleri anlatacak vakit bulamamasının yanında bir de gereksiz şeyleri anlatması vardı. Yukarıda bahsettiğim cenaze sahnesinin gereğinden fazla uzatılması ya da komple varlığı bile gereksizdi. Rüya sahneleri gereğinden fazla vardı. Bruce Wayne sürekli rüyadan uyanıyor filmde.

    Filmin en önemli anı, herkesin görmek istediği o an geldi şimdi. Filmdeki düşmanlık olayı nasıl bitecek ve  Justice League'e bağlanacak sorusu. Bu sorunun cevabı bence filmin en kritik sorusuydu. Çünkü bütün filmi fragmanlarla bizlere izleten adamlar bir tek bu soruyu bize bırakmışlardı. Ve bu sorunun cevabının bu kadar vasat olması beni inanılmaz üzdü ve hayal kırıklığına uğrattı. Tek bir cümle ile filmi çözmeleri skandaldı resmen.

    Bu kadar eleştirmiş olsam da nihayetinde en az bir yıldır beklediğim bir filmi sinemada izlemiş olmanın mutluluğu  var bende. Ama bu beklentilerin karşılığında "çerezlik" bir film çıkınca ortaya insan üzülüyor işte. Yine de sinemada bir kez daha izlerim ben bu filmi diyorum.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder