29 Haziran 2016 Çarşamba

En İyi Çizgi Roman Uyarlaması 10 Film

Bir kategoride en iyi filmleri seçmek hiç yapamadığım bir şeydir. Hele ki sıralama yapmak. En zorudur benim için. Elimden geldiğince izlemiş olduğum en iyi çizgi roman uyarlaması filmleri listeledim. Umarım beğenirsiniz.

10- 
Captain America Civil War: Benim 2016 yılı içinde en çok beklediğim filmdi kendisi. Beklentilerimi de boşa çıkartmadı kendisi. Daha iyi olabilir miydi sorusuna kesinlikle evet desem de filmi ben fazlasıyla beğendiğimi her yerde söyledim. Filmi bu kadar iyi kılan şeylerden biri de kesinlikle Spider-Man ve Black Panther. İlk kez MCU'de gördüğümüz bu karakterler filmle inanılmaz güzel bir hava katıyor.  

9- Kick-Ass: Bu filmi izlemeye başlamadan önce kimse herhalde bu kadar iyi bir filmle karşılaşacağını ummuyordu herhalde. En başta Nicolas Cage ön yargısı var tabi. Film, süper kahraman olmak isteyen bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Aynı paralellikte ise bir babayla kızı arasındaki ilişkiye bakıyoruz. İzlemesi çok zevkli, farklı ve eğlenceli bir çizgi roman uyarlaması.

8- Sin City: Filmin imdb sayfasına girip yönetmen koltuğunda oturan üçlüye bakın derim. Başka da bir şey söylemeye gerek yok sanırım: Frank Miller, Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino.

7- The Avengers: Her şeyi geçtim bu film bize hayalimiz olan süper kahramanları bir arada görme şansını veriyor. Ve hatta bunu başarılı bir şekilde yapıyor. Asıl önemli olan nokta da bu işte zaten. The Avengers MCU içinde güzel bir yerde her zaman olacaktır. İkinci film için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil elbet.

6- Scott Pilgrim vs. the World:
 Bir çizgi roman uyarlamasından beklentiniz ne diye düşünün önce. Daha sonra da bu filmi izleyin. Bir çizgi roman uyarlamasından beklentilerinizi tam olarak karşılamaya hazır bir film. Bunun yanında size Chris Evans, Jason Schwartzman ve Brandon Routh gibi oyuncuları da sunuyor. Görselliği, kurgusu ve oyuncularıyla müthiş bir çizgi roman uyarlaması karşınızda.

5- Watchman: Watchman son dönemde Zack Snyder'a sövmek isteyenler tarafından sık sık atıfta bulunulur hale geldi. Sen madem böyle güzel filmler çekebiliyorsun peki Batman V Superman ne adam diye sövenler için güzel bir film. Ama sadece bu kadar demek bu filme haksızlık olur. Bundan çok daha fazlası elbet. Sinemada izleyebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

4- V For Vendetta: Nedendir bilmem ama Türkiye'de en çok sevilen filmlerden biri oldu Ve For Vendetta. Benim içinse film Hugo Weaving ve Natalie Portman'ı çok sevmem, müzikleri ve inanılmaz görselliğiyle ön plana çıkıyor. Özellikle inanılmaz etkileyici bir finali olduğunu da es geçmemek lazım.

3- Superman: 1978 yapımı Superman filmi çizgi roman uyarlaması filmler arasında bir öncü niteliğinde diyebiliriz muhtemelen. Christopher Reeve ise her şeyiyle tam bir Superman olarak karşımıza çıkıyor.

2- Spider-Man 2: Sam Raimi'nin Tobey Maguire'la birlikte çektiği üçlemeyi seversiniz, sevmezsiniz ya da hayalimizdeki örümcek adam bu değil diyebilirsiniz ama serinin ikinci filmi benim en çok etkisinde kaldığım süper kahraman filmidir. Eğer Örümcek Adam diye bir şey olasaydı eminim bu filmde yaşadığı şeyleri yaşayacaktı diye düşündüm hep ve bu düşünceden hiç de sapmadım. Bu arada en sevdiğim süper kahraman hala Örümcek adam.

1- The Dark Knight: Bu film; izlediğim en iyi çizgi roman uyarlaması olmasının yanında, sinemada beni en çok etkileyen film unvanına da sahip. Sinemadan çıktığımda nerede olduğumu dahi daha sonra idrak etmeye başlamıştım. Müzikleri, oyunculuklar, karakterler, kurgusu ve her şeyiyle en iyi olmayı hak ediyor bence. Nolan iyi ki Batman işine girmiş diyor insan.

Bonus: Ghost Word: Thora Birch hayranlığınızı arttırabileceğiniz, oha Scarlett Johansson'a bak diyeceğiniz, keşke Steve Buscemi daha fazla ön planda olduğu film çekse diye içinizden geçirebileceğiniz bir film. Listeye koymasak olmazdı bence. O yüzden bonus olarak burada durmalı bence.

Bonus 2: Captain America: The Winter Soldier: Russo kardeşlerin ilk çizgi roman uyarlaması filmi. Film o kadar iyi ki eldeki en güvenilen hikayelerden biri olan Civil War'u da Russo kardeşlere getiriyor. Kaptan Amerika'yı insanlara sevdiren, karaktere daha pozitif yaklaşılmasını sağlayan film budur bence. İlk filmi daha çok Amerikan propaganda filmi havası itici duruyordu ama bu film öyle değil. Karakterler daha ön plana çıkmış. İlersi için önemli olan Winter Soldier ile de tanışıyuruz. Onun yanında Falcon, Black Widow ve Nick Fury ile de ciddi bir kadroya sahip film.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder